Bruskowo Wielkie, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Wzmianki o pierwszym, historycznie potwierdzonym, drewnianym kościele pochodzą z roku 1490.Immaculata2 Obecny kościół został wzniesiony na miejscu starego w 1863 r.

Wpisany do rejestru zabytków pod nr A-386 z dnia 7.11.2002 r.

Kościół w Bruskowie Wielkim został zbudowany z cegły, z zachowaniem w murze wątku krzyżowego, na planie prostokąta, z węższym zamkniętym trójbokiem prezbiterium od południowego-wschodu. Od południowego-zachodu prostokątna wieża z ośmiobocznym hełmem z cegły, czterokondygnacyjna z okrągłą tarczą zegara w trzeciej kondygnacji. Przy prezbiterium od północy i południa prostokątne, zamknięte trójbokiem zakrystie.

Jest to kościół jednonawowy z emporą muzyczną od strony północno-zachodniej. W przyziemiu wieży klatka schodowa zamknięta trójbokiem. Wejście główne od północnego-zachodu. Kościół nakryty dachem dwuspadowym, dachówką ceramiczną. Odkryta więźba dachowa drewniana, krokwiowo-jętkowa.

Kościół usytuowany jest we wschodniej części wsi. Przy kościele znajduje się czynny cmentarz parafialny.

Z zabytkowego XIX i XX-wiecznego wyposażenia kościoła na szczególną uwagę zasługują:
– ołtarz boczny – XIX/XX wiek,
– prospekt organowy,
– ławki nawiązujące do form romańskich,
– empora.

Bruskowo