SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA – 19.02.2023

1. Rozpoczynamy dzisiaj 56 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie spustoszenie w małżeństwach, rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie w wielu sytuacjach. Niech modlitwa i pochylenie się nad tym problemem obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości.

2. Msze Święte w tym tygodniu według następującego porządku: w Swołowie w środę o godz. 17.00; Bruskowie w środę o godz. 19.00 i czwartek o godz. 18.00; w Bierkowie w środę, piątek i sobotę o godz. 18.00. W sobotę w Krzemienicy Msza Święta o godz. 16.30.

3. W najbliższą środę przypada Popielec, którym rozpoczniemy Wielki Post, czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To również czas wyciszenia i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem w Swołowie o godz.17.00, w Bierkowie o godz. 18.00 i w Bruskowie o godz. 19.00. Popiół jest zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia, przypomina nam, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

4. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcam także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

5. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa”.

6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, które w naszej parafii będziemy odprawiali w piątki w Bierkowie o godz. 17.30 i w Bruskowie o godz. 18.30,    oraz w Gorzkich Żalach, odprawianych w każdą niedzielę w Swołowie 15 minut przed Mszą Świętą, w Bierkowie po Mszy Świętej i w Bruskowie 15 minut przed Mszą Świętą. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, który można ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, to jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego. Chciejmy korzystać z tego skarbca łaski, jaki przez Kościół ofiaruje nam Pan Bóg, aby przybliżyć nas do siebie. Serdecznie zapraszam do udziału w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

7. Spowiedź Święta 30 minut przed Mszą Święta.

8. W czwartek w Bruskowie Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00 z modlitwami o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

9. W piątek w Bierkowie Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz.17.00 i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

10. Za każdy przejaw ludzkiej życzliwość, serdeczności, modlitwę, złożone ofiary, za dbałość o nasze świątynie i terenu wokół nich z całego serca dziękuje.

11. W naszych modlitwach pamiętajmy o chorych i cierpiących, o dzieciach, młodzieży i naszych rodzinach. Kochanym Parafianom i Gościom życzę spokojnej i błogosławionej niedzieli. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzę Bożego Błogosławieństwa zapewniając Was o modlitewnej pamięci.

12. Wczoraj w naszej wspólnocie pożegnaliśmy zmarłego śp. Henryka Bugalskiego. Polecajmy Go Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…