NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 24. 03.                                                                                        2024.

1. Rozpoczynamy dzisiaj świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje ono wielkoczwartkową liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania

2. W dniu dzisiejszym w Swołowie o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Adama Struga „Pieśni Pasyjne”. Wykonawcy zależy na przełamywaniu konwencji koncertowej poprzez włączanie publiczności do wspólnego śpiewania pasyjnych pieśni. Koncert jest biletowany. Cena biletu 50zł.

3. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, dlatego tę uroczystość będziemy obchodzili w tym roku w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

4. W środę od godz. 17.00 w naszym kościele parafialnym Adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania dla tych wszystkich, którzy z różnych przyczyn tego jeszcze nie uczynili. O godz. 18.00 Msza Święta.

5. W środę po Mszy Świętej o godz. 18.00 zapraszam do naszego kościoła parafialnego w Bruskowie wszystkich chętnych, którzy chcieliby pomóc w przygotowaniu dekoracji Ciemnicy i Bożego Grobu.

6. W czwartek na godz.10.00 do kościoła parafialnego zapraszam na spotkanie wszystkich ministrantów naszej parafii.

TRIDUUM PASCHALNE w naszym kościele parafialnym

WIELKI CZWARTEK

Msza Wieczerzy Pańskiej, będzie sprawowana o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy wieczornej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza przechowania tzw. Ciemnicy. Możliwość adoracji do godz. 21.00. Zachęcam do nawiedzenia Najświętszego Sakramentu w ołtarzu adoracji, łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrójcu.

WIELKI PIĄTEK

Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 15.00 Droga Krzyżowa oraz rozpoczęcie nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18. 00. Głównym momentem tej celebracji jest adoracja krzyża. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na chrześcijan w Ziemi Świętej i Bazylikę Grobu Bożego w Jerozolimie. Po zakończeniu liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji tzw. Grobu Pańskiego. Możliwość adoracji przez całą noc. Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

WIELKA SOBOTA

O godz. 11.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego i możliwość nawiedzenia Grobu Pańskiego. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00. To najbardziej uroczysta liturgia w roku, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszam wszystkich do licznego udziału w tej celebracji, którą rozpoczniemy przed kościołem od poświęcenia ognia i zapalenia paschału i podczas której odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię proszę o przyniesienie świec paschalików.

Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę w naszym kościele parafialnym w Bruskowie o godz.11.00. W miejscowościach należących do naszej parafii przy Krzyżach przydrożnych i kapliczkach i tak:

o godz. 8.30 Gac
o godz. 8.45 Swołowo
o godz. 9.00 Krzemienica
o godz. 9.15 Bruskowo Małe
o godz. 9.30 Wierzbięcin
o godz. 9.45 Wielichowo
o godz. 10.00 Gałęzinowo
o godz. 10.15 Bierkowo Osiedle
o godz. 10.30 Bierkowo
o godz. 11.00 Bruskowo

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

W niedzielę Zmartwychwstania od godz. 5.30 adoracja Najświętszego Sakramentu. Msza Święta rezurekcyjna w kościele parafialnym o godz. 6.00. Pozostałe Msze Święte: o godz. 8.30 Swołowo, o godz. 9.45 Bierkowo i o godz. 11.00 Bruskowo.

7. Przypominam, że w noc Zmartwychwstania, z 30 na 31 marca, zmieniamy czas z zimowego na letni. Przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu (z godz. 2.00 na godz. 3.00).

8. Za każdy przejaw ludzkiej życzliwość, serdeczności, modlitwę, złożone ofiary, za dbałość o nasze świątynie i terenu wokół nich z całego serca dziękuje. Sercem przepełniony wdzięcznością dziękuję również za dbałość o kapliczki i krzyże przydrożne znajdujące się na terenie naszej parafii. Dziękuję wszystkim Kochanym Parafianom za wspólnie razem przeżyty czas Rekolekcji Wielkopostnych. Za Wasz liczny udział i świadectwo Waszej wiary. Dziękuję za gościnę, posiłki i dary na wspólny stół, który dzieliłem z Księdzem Dawidem. Słowa podziękowania kieruję do młodzieży i wszystkich, którzy zaangażowali się w nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które przeżyliśmy w naszej wspólnocie parafialnej idąc za Jezusem ulicami Bruskowa. Dziękuje mieszkańcom miejscowości należących do naszej parafii za ofiary składane na kwiaty do Bożego Grobu. Z całego serca dziękuję za wczorajszą pomoc przy sprzątaniu terenu przy kościele parafialny.

Bartłomiej Misiak – kawaler
Aneta Ufnal – panna

Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Barbara Tomczak Zawieja, + Ryszard Woźniak. Polecajmy naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Na Wielki Tydzień, tak bogaty w wydarzenia religijne i duchowe, życzę wszystkim Kochanym Parafianom i Gościom wielu łask Bożych oraz owocnego przeżycia Triduum Paschalnego.